Włosy są ozdobą i dodają atrakcyjności. I dlatego wiele kobiet z zazdrością spogląda na inne panie, które szczycą się gęstymi, lśniącymi i zdrowymi włosami. Jest takich kobiet wiele. Lecz jeszcze więcej jest tych, które posiadają słabe włosy. Są one rzadkie, nie są lśniące, są łamliwe, wypadają i ogólnie nie wyglądają na zdrowe. Dlaczego tak się dzieje, że jedne osoby mają satysfakcję ze swoich włosów, a inne wprost wstydzą się swoich włosów?
Co składa się na kondycje naszych włosów?
O kondycji włosów decyduje wiele czynników. Od tych najprostszych do bardziej skomplikowanych. Jedno jest pewne dla większości osób posiadających piękne włosy. A mianowicie to, że nieustannie o nie dbają. Bez systematycznej dbałości tylko niewielki ułamek procenta jest posiadaczem ładnych włosów. Reszta, która posiada je imponujące dba o nie w różny sposób i każdego dnia. Gdyż tylko systematyczna pielęgnacja może zapewnić sukces w postaci pięknych i zdrowych włosów. Podobnie, jak systematyczne dbanie o dietę i ruch zapewnia ludziom smukłą i zgrabną sylwetkę.
Kilka słów o włosach.
Włosy rosną u człowieka i u wszystkich ssaków. Posiadają nitkowaty kształt i są zrogowaciałym wytworem naskórka. Włosy zbudowane są z keratyny. U ludzi rosną około 12 centymetrów na rok. Gdy należycie o nie dbamy mogą w ciągu roku osiągnąć wzrost nawet do 18 centymetrów. Wzrost i kondycja włosów zależy od wzajemnego oddziaływania brodawki, oraz macierzy włosa. Ponadto bardzo ważne są czynniki genetyczne. Czynniki genetyczne są odpowiedzialne także za morfologię włosów. Poprzez to ludzie na świecie posiadają różnego rodzaju włosy.
Jedne są proste, a inne skręcone. Za wygląd włosów odpowiedzialne są również czynniki hormonalne, a głównie androgeny, które często hamują wzrost włosów u osób posiadających predyspozycje genetyczne. Włosy rosną nieustannie.
Na cykl rozwoju włosów składają się trzy fazy: wzrost (wtedy następuje dzielenie się komórek macierzy włosa), inwolucja (jest to okres przejściowy, gdy opuszka włosa ulega stopniowemu zanikowi i rogowaceniu), oraz spoczynek (wtedy następuje wypadanie włosa, a w miejscu jego pojawia się nowy włos).
Co niszczy włosy?
Włosy niszczy styl naszego życia. Notoryczny brak czasu nie daje możliwości należycie zająć się swoim zdrowiem, jak również swoimi włosami. Ponadto włosy niszczone są poprzez częste ich mycie szamponami zbyt mocnymi i posiadającymi niekorzystny dla nich skład. Włosy niszczy także częste farbowanie. Jak również ondulacje. Suszenie przy pomocy suszarki, kręcenie włosów lokówką i prostowanie prostownicą, to kolejni niszczyciele naszych włosów.
Wtedy włosy stają się suche, pozbawione blasku, łamliwe, cienkie, wypadają, nie są miękkie i sprężyste, rozdwajają się ich końcówki. Jednym słowem są byle jakie. I nie wiadomo, czy je rozpuścić, spiąć, czy obciąć?
Dieta na porost włosów
W dbałości o włosy bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Na stan włosów wpływa również codzienna dieta. Dla włosów korzystne jest spożywanie ryb morskich, chudego mięsa, wątróbki, chudego mleka, serów żółtych, jaj, orzechów, drożdży, roślin strączkowych, nasion słonecznika i dyni, warzyw zielonych, czosnku, płatków owsianych, otrębów pszennych i żytnich, pełnoziarnistego pieczywa, oleju lnianego, kakao, żurawiny, porzeczek, borówek, cytrusów. Ponadto zmniejszenie ilości tłuszczu, cukru i soli w codziennej diecie także korzystnie wpłynie na kondycję włosów.
Jak jeszcze dbać o włosy i skórę głowy?
Skóra głowy i włosy uwielbiają, jak okazuje się im czułość. Dlatego należy codziennie masować skórę głowy. Lekko, delikatnie i w każdym miejscu. Gdyż poprzez taki masaż stymuluje się cebulki włosów do rośnięcia. Pobudza się je, dodaje im energii i tym przyspiesza ich porost. Oczywiście efektów nie należy spodziewać się z dnia na dzień, a tylko po pewnym czasie.
Ważną rzeczą jest też nieszokowanie naszych włosów gorąca lub bardzo zimną wodą podczas ich mycia. Najlepiej użyć wody ciepłej lub letniej do mycia głowy. Włosy nie przepadają za skrajnościami i dlatego, gdy chcemy mieć je ładne trzeba je oszczędzać. Ważne jest także dokładne spłukiwanie włosów po użyciu szamponu.
Ponadto włosy trzeba dokładnie szczotkować przynajmniej raz dziennie, przy czym najlepiej rano. Podczas czesania lub szczotkowania trzeba zwracać uwagę na to, aby nie szarpać i nie wyrywać włosów. Gdyż wyszarpane mogą nie odrosnąć. Bo na trwałe uszkodzone zostaną cebulki włosów. Tak samo się dzieje podczas mocnego drapania głowy lub mocnego upinania włosów.
Skóra naszej głowy tak samo, jak nasze włosy uwielbia naturalne płukanki. Takie płukanki można robić przy użyciu wielu produktów. Jak na przykład wywaru z herbaty, z mięty, z pokrzywy, z rumianku, z szałwii, z melisy, ze skorupek orzecha, z wywaru pochodzącego z łupin cebuli, z wody po ugotowaniu ziemniaków i jeszcze z wielu innych naturalnych produktów. Warto jednak wiedzieć z jakich produktów robić płukanki, aby nie zaszkodzić skórze głowy i włosom.
Włosy w celu ich wzmocnienia można również odżywiać kosmetykami zawierającymi proteiny. Włosy odżywia się olejami, odżywkami, maseczkami. Olejki np. migdałowe, lniane, winogronowe można nakładać na włosy każdego dnia. Natomiast odżywki po każdorazowym umyciu głowy. A maseczki nakładać od 1 do 3 razy na tydzień.