Nie od dziś wiadomo, że to co jemy wpływa na nasz organizm i na nasze zdrowie lub jego brak. Najbardziej zdrowa dla człowieka dieta, to dieta zbilansowana. Taka, w której nie zabraknie żadnej witaminy i będzie dużo minerałów. Właściwe odżywianie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich naszych narządów, a także na psychikę. Gdy zabraknie w diecie podstawowych elementów niezbędnych dla organizmu, to wysiada nie tylko ciało, lecz także psychika.
Jesteśmy wtedy często rozdrażnieni, znerwicowani i przygnębieni. W konsekwencji czego popadamy w depresję. Kondycja naszej skóry, paznokci i włosów, to również w dużym stopniu efekt naszej diety. O stan naszej skóry i włosów odpowiadają minerały, jak wapń, potas, magnez, żelazo, mangan, miedź, fosfor, cynk i wszystkie witaminy.
Niedobór witamin i minerałów odbija się na naszych włosach, cerze, paznokciach, układzie nerwowym i całym organizmie. Ponadto minerały zapobiegają starzeniu, w tym także starzeniu skóry głowy. Gdyż zależność pomiędzy zdrowiem, a dietą jest bardzo ścisła.
Jaka jest budowa włosa?
Każdy włos składa się z korzenia i łodygi. Korzeń jest częścią znajdującą się w skórze głowy i składa się z rdzenia, warstwy korowej i osłonki włosa. W dolnej części korzenia znajduje się opuszka składająca się z macierzy i brodawki włosa. Natomiast łodyga włosa wyrasta ponad powierzchnię skóry. Powstaje ona w wyniku rogowacenia naskórka.
Dieta wspomagająca włosy
Zła dieta osłabia cały organizm na czym cierpi wszystko. Także włosy, które robią się rzadkie, wypadają, są cienkie i łamliwe, nie lśnią i ogólnie wyglądają niezdrowo i nieciekawie. Co prawda, że w sposób naturalny każdego dnia tracimy dziesiątki włosów, lecz taka ich utrata jest jak najbardziej normalna, bo następuje w wyniku naturalnej selekcji. Zaniepokoić trzeba się wtedy i dopatrywać choroby, gdy włosy wychodzą nadmiernie.
Jednym słowem chcąc być zdrowym i pięknym nie można zapominać o właściwym odżywianiu. Dieta, która ma pomóc naszym włosom musi być różnorodna. Koniecznie każdego dnia muszą się w niej znaleźć warzywa, owoce, chude mięsa i niskokaloryczny nabiał, tłuste ryby, produkty pełnoziarniste, orzechy i pestki roślin. Nie wolno również zapominać o nawadnianiu organizmu i piciu każdego dnia dużej ilości wartościowych płynów. Gdyż w wodzie znajduje się wiele minerałów, a nasze włosy między innymi zbudowane są ze składników mineralnych.
Na kondycję włosów bardzo dobrze wpływa kwas omega 3, witamina A, D, B, E. Gdyż np. witamina A wspomaga odbudowywanie keratyny. A witamina E odżywia włosy poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Bardzo źle na kondycję włosów wpływa niedobór żelaza. Dlatego w swojej diecie trzeba uwzględnić czerwone mięso, różnego rodzaju kasze i pestki roślin. Oraz konsumować warzywa strączkowe, gdyż zawierają one dużo białka, żelaza, oraz cynku, który zapobiega wypadaniu włosów. Zawierają również biotynę. Gdy jest za mało w naszym organizmie biotyny, to włosy są suche i łamliwe. Warto również ograniczyć picie mocnej kawy i herbaty, gdyż używki te ograniczają przyswajanie żelaza.
Dbałość o włosy praktycznie nigdy się nie kończy. Gdyż zarówno w lecie, jak i w zimie nasze włosy narażone są na różne źle wpływające na nie czynniki. Podczas lata promienie słoneczne wysuszają włosy. A podczas miesięcy zimowych spożywamy zbyt mało warzyw i owoców. Warto więc pamiętać, aby w okresie zimy jeść dużo warzyw zielonych, jak szpinak, brokuły, sałata, szczypiorek, kapusta. Warzywa te bogate są w witaminę A i C, które produkują sebum. Sebum jest oleistą substancją, która znajduje się w obrębie mieszków włosowych. Jest ona wydzielana przez gruczoły łojowe i jest niezbędna, gdy się pragnie mieć ładne włosy.
Dieta nie pomogła? Wizyta u lekarza obowiązkowa!
Bywa też tak, że właściwa dieta nie pomaga naszym włosom. Średnio w ciągu tylko jednej doby wypada nam około stu włosów. I jest to jak najbardziej normalne. Lecz czasem wypada ich dużo więcej podczas szczotkowania lub nawet głaskania włosów. Widać, że są one niezdrowe i znajdujemy je na ubraniu, pościeli, a nawet dywanie. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa w celu postawienia przez niego diagnozy. I zaspokojenia naszej ciekawości, co złego dzieje się z naszymi włosami?