Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Eleganckie stylizacje na święta

29 listopada 2022 stylizacje na święta

Święta już za progiem. Magiczny czas, który – przynajmniej na kilka dni – czyni ludzi lepszymi i … piękniejszymi. Załóżmy więc, że wszystko już gotowe. Prezenty dla naszych najbliższych ukryte w przepastnej szufladzie. Z kuchni dochodzą najsmakowitsze na świecie zapachy. Choinka też pachnie nieziemsko, czaruje kolorami, zachwyca urodą. Najwyższy czas na uczestników świątecznego spektaklu.

Świąteczne czary-mary

Oto na scenę wchodzą trzy pokolenia kobiet: babcia, mama i córka. Wszystkie trzy wyglądają zjawiskowo; wiek nie ma tu nic do rzeczy. Ubrały się w zasadzie podobnie, lecz dzięki zróżnicowanej kolorystyce, długości spódnicy, znakomicie dobranym butom i dodatkom każda z nich wygląda inaczej. Po prostu jest cudnie!  A bohaterką naszego wieczoru jest spódnica plisowana.

Spódnica plisowana najstarszej z pań jest klasyczna; ma bezpieczną długość midi, zakrywającą kolana. W zestawieniu z materiałem, z którego jest uszyta – cieniutką żorżetą w kolorze gorzkiej czekolady – nie poszerza, lecz przydaje lekkości. Jedwabna bluzka w kolorze kości słoniowej przybrana ciekawym naszyjnikiem z półszlachetnych kamieni oraz eleganckie czółenka na słupku dopełniają całości.

Z kolei spódnica plisowana młodszej z pań w zestawieniu z pozostałymi elementami ubioru wydaje się bardziej sexy. Uszyta z cienkiej, czarnej, lekko prześwitującej tkaniny, zestawiona z eleganckim topem o perłowym odcieniu, dużymi kolczykami o nowoczesnej formie oraz klasycznymi, czarnymi szpilkami, stanowi świetną stylizację na świąteczny wieczór.

Najmłodsza uczestniczka wieczoru ubrała się trochę mniej konwencjonalnie. W jej świątecznej stylizacji pierwszoplanową rolę odgrywa również spódnica plisowana, jednak niemająca nic wspólnego z klasyczną elegancją. Na przekór zimie, króciutka plisowana spódniczka przenosi nas na łąkę pełną kwiatów i ziół w kolorach lata. Całości dopełnia oversizowy, czarny sweterek z krótkim rękawem i klasyczne balerinki.

Stara jak świat

Plisowana spódnica jest niemal tak stara, jak świat.  Historia plisowanych tkanin, dostępnych z racji kosztów wykonywania tylko najbogatszym, sięga korzeniami starożytnego Egiptu. Również starożytna Grecja ubierała swoich najzamożniejszych obywateli w stroje z plisowanych tkanin –  tak zwane peplos. W epoce średniowiecza i odrodzenia stroje z plisowanych tkanin były również przywilejem tych najbogatszych. Później plisowane materiały popadły w mroki niepamięci na wiele stuleci. Jedynie detale ubiorów, takie jak mankiety czy kołnierze przypominały o dawnej świetności.

Tryumfalny powrót

Dopiero XX wiek przywrócił ludzkości plisy, które odtąd na dobre – z mniejszymi lub większymi przerwami – wróciły, odnosząc niebagatelny sukces. Przyczynił się do tego hiszpański malarz, fotograf, scenograf i projektant – Mariano Fortuny y Madrazo, któremu za inspirację posłużyły  szaty starożytnych Greków.

Jak dzisiaj miewa się spódnica plisowana?

Powiedzmy sobie szczerze – miewa się całkiem dobrze. Ba, nawet od kilku lat święci tryumfy zarówno na wybiegach, jak też na ulicach miast i miasteczek. Występuje w różnych odsłonach i różnych stylizacjach. Nadaje się dla kobiet w każdym wieku i o każdym typie figury. Wszystko jest kwestią dobrania odpowiedniej długości i materiału, z którego ją uszyto. A już prawdziwym hitem są eleganckie stylizacje na święta z udziałem naszej bohaterki…

Redakcja kultura20.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

stylizacje na święta

Jesteś zainteresowany reklamą?