Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Zmiany w JPK i nowy plik JPK_V7

27 października 2019

Księgowość elektroniczna, którą prowadzą przedsiębiorstwa ulega ciągłym zmianom. Kolejna nowela wchodząca w życie w 2020 roku oznacza zmianę plików rozliczeniowych JPK_VAT. Dzięki niej obowiązywać będzie zmieniony plik Jednolitego Pliku Kontrolnego oznaczony JPK_V7 (aktualnie JPK_VDEK), a z użytku zostaną wycofane deklaracje VAT_7 oraz VAT_7K.

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

Deklaracja JPK to narzędzie, mające na celu zwalczanie przestępczości osób wyłudzających podatek VAT. Wprowadzony w 2016 roku Jednolity Plik Kontrolny miał za zadanie skrócenie kontroli skarbowych oraz poprawienie jej wyników. Elektroniczny dokument zawiera dane o operacjach gospodarczych wykonanych w określonym czasie. Wysyła się go przez program w formacie i układzie ustandaryzowanym, inaczej mówiąc schemat XML.

Informacje, które dokument obejmuje to ewidencja zakupów i sprzedaży VAT (JPK_VAT), dane o księgach rachunkowych (JPK_KR), podatkowej książki przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR),oraz informacje o fakturach VAT (JPK_FA). Każdy podatnik VAT powinien wysyłać deklaracje do Urzędu Skarbowego. Wymagane są JPK_VAT, a dodatkowo także informacje w plikach VAT_7 lub VAT_7K. Składane ich trzeba uzupełniać o załączniki VAT-ZD lub VAT-ZZ w zależności od wymagań. Przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie, również mają w obowiązku przesyłanie pliku JPK_VAT co miesiąc.

Czym jest plik JPK_V7

Pierwszy kwartał 2020 zapowiada zmiany w deklaracjach. Firmy, które zatrudniają ponad 250 osób oraz przekraczają obroty wynoszące 50 mln euro, mają w obowiązku korzystanie z nowych deklaracji JPK_V7. Są one konieczne, gdyż zawierają informacje w jednym pliku, np dotyczą rejestrów VAT i takich z dotychczasowych deklaracji. Formularze te mają lepiej wpływać na czas przedsiębiorcy i ułatwiać rozliczanie podatkowe z Urzędem Skarbowym. Projekty noweli informują o zastąpieniu deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-ZK, VAT-ZZ, VAT-ZD, oraz możliwe, że deklaracji VAT-12, nową, którą jest JPK_V7.

Dokument ten będzie usprawniał proces weryfikacji danych, rozpoznawania nieprawidłowości, podstawą do rozliczania podatku VAT. Informacje znajdujące się w rejestrach VAT do fiskusa będą docierać szybciej, z jednego źródła. Od 1 lipca 2020 roku już wszystkie firmy będą musiały przejść na rozliczenia z wykorzystaniem nowej deklaracji. Pomimo obowiązujących terminów przedsiębiorcy mają możliwość rozpocząć wysyłanie nowego pliku w okresach, które dotyczą większych przedsiębiorców.

Korzyści a nowa deklaracja JPK_V7

Zastąpienie starej deklaracji będzie odczuwalne dla firm ze względu na oszczędzanie czasu i mniejsze formalności. Dzięki okrojonej liczbie wniosków do uzupełnienia i wysłania, przedsiębiorcy ograniczają pomyłki i poniesienie dodatkowych kosztów. Fiskus przez to szybciej i sprawniej będzie weryfikował informacje oraz zwiększał reakcje na błędy obniżając częstość kontroli skarbowych. Dane przesyłane do Urzędów Skarbowych, będą lepiej sprawdzane i analizowane, pozwalając przyśpieszyć zwroty podatku oraz zredukować koszty prowadzenia analizy podatkowej informacji.

Redakcja kultura20.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Transport z Chin - jaką metodę wybrać?
Sposób na masową wysyłkę newslettera

Jesteś zainteresowany reklamą?