Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Płatności bezgotówkowe, problem czy zbawienie?

17 września 2019

Setki lat temu płacono za towary innymi towarami. Później wymyślono pieniądz, czyli gotówkę taką jak monety i banknoty. Przez setki lat płacono walutą fizyczną, a potem wymyślono płatności bezgotówkowe. Płatności bezgotówkowe to takie transakcje, w których nie używa się banknotów i monet.

Jeszcze za czasów komunizmu bardzo popularne były płatności czekiem. Sprzedawca dostaje od klienta kwitek, na podstawie którego bank wypłaca należną kwotę. Czek to jedna z form płatności bezgotówkowych. Każdy bank jest odpowiedzialny za swoje czeki, które wystawia rzecz jasna zaufanym klientom.

W chwili obecnej coraz mniej osób płaci czekiem. Rozwijają się systemy informatyczne, a więc zamiast informacji o płatnościach na papierze, ludzie, ale i sklepy wolą używać elektronicznego pieniądza, czyli na przykład różnego rodzaju kart.

Wypłacanie pieniędzy z konta

W dzisiejszych czasach prawie każdy człowiek ma konto bankowe. Na tych kontach ludzie trzymają swoje pieniądze. A w jaki sposób te pieniądze z banku wyjąć?


Oczywiście można iść do banku i wypłacić, jednak jest to dosyć kłopotliwe. Po pierwsze trzeba się nachodzić, po drugie banki mają określone godziny pracy, a więc jeżeli byśmy chcieli zapłacić za coś późnym wieczorem, banki będą zamknięte.

Dlatego banki ułatwiają swoim klientom posługiwanie się pieniędzmi zgromadzonymi na koncie. Wystawiają różnego rodzaju karty, dzięki którym mamy dostęp do naszych pieniędzy cały czas. Posiadając kartę płatniczą możemy zapłacić nią za towary i usługi w punktach, które takie karty akceptują. Transakcja za pomocą karty jest jeszcze pewniejszą formą płatności, niż gotówka czy czek. Zwykle sprzedawca ma terminal, który szybko łączy się z bankiem klienta i od razu sprawdza, czy klient ma pieniądze na koncie.

Łatwo, szybko, wygodnie – płatności bezgotówkowe

Jeśli konto bankowe klienta jest zasilone, dokonywana jest tak zwana autoryzacja, i już sprzedawca ma 100% pewności, że swoje pieniądze dostanie. Klient po takiej płatności wpisuje PIN, bądź podpisuje wydruk z terminala. Jeszcze jedną form płatności bezgotówkowej, także coraz rzadziej używanych jest wypisanie zlecenia przelewu. Oczywiście w dzisiejszych czasach większość przelewów wykonuje się przez Internet. Płatności bezgotówkowe w dzisiejszych czasach są nieocenione, pewne, oraz bezpieczniejsze niż zapłata fizyczną walutą.

Redakcja kultura20.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy od kryptowalut należy zapłacić podatek

Czym są banki centralne?

17 października 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?