Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Wyjaśniamy jak zapłacić podatek od auta

18 czerwca 2022 jak zapłacić podatek od auta


Z poważnymi konsekwencjami może się wiązać nieopłacanie obowiązkowych danin na rzecz państwa. W tym artykule wyjaśnimy, jak zapłacić podatek od auta, a także podpowiemy, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę.

Podatek od zakupu auta

Należy pamiętać, że zakup auta rodzi obowiązek złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że nabywca pojazdu musi zapłacić podatek. Wiele osób nie ma pojęcia, jakie podatki od auta trzeba uregulować. Można śmiało powiedzieć, że kupowanie pojazdu jest pewnym paradoksem prawnym. Oznacza to, że powiększamy swój dobytek, ale jednocześnie wydajemy własne pieniądze. Właśnie dlatego niezbędne jest opłacenie podatku od wzbogacenia. Jest to oczywiście podatek od czynności cywilnoprawnych lub podatek VAT. W sytuacji, gdy kupujesz samochód od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą to otrzymujesz fakturę VAT. Tak samo jest w przypadku zakupu auta bezpośrednio z komisu lub z salonu. Nie trzeba wnosić żadnej opłaty podatkowej, ponieważ obowiązki względem fiskusa kończą się wraz z otrzymaniem faktury VAT. Sytuacja się jednak komplikuje, jeżeli dokonujesz zakupu od osoby prywatnej, która nie zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej. Wtedy trzeba jak najszybciej odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych jest uregulowany w ustawie z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. PCC obejmuje przede wszystkim umowy sprzedaży między osobami, które nie są przedsiębiorcami, czyli nie zajmują się działalnością handlową zawodowo. Umowa sprzedaży jest porozumieniem, którego efektem jest przekazanie własności rzeczy drugiej stronie. Kupujący musi zapłacić za tę rzecz ustaloną wcześniej kwotę.

Zwolnienia podatkowe

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że przedmiotem umów sprzedaży objętych PCC są samochody, ale nie tylko. Można w tym miejscu wymienić inne rzeczy ruchome, takie jak motocykle, przyczepy, pojazdy rolnicze oraz sprzęt RTV. PCC obejmuje też prawa majątkowe, czyli użytkowanie wieczyste, wierzytelności oraz prawa autorskie. Kupując samochód od pomiotu niebędącego podatnikiem VAT należy zapłacić podatek PCC. Jest to sytuacja, gdy kupujesz używany pojazd od prywatnej osoby. W takiej sytuacji umowa sprzedaży będzie dokumentem potwierdzającym dokonaną transakcję. Samochód, który w chwili zakupu znajdował się w Polsce podlega opodatkowaniu. Taki pojazd będzie też podlegał opodatkowaniu, jeśli znajdował się za granicą, ale umowa została zawarta w Polsce, a kupujący ma siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce. Należy pamiętać, że jeśli wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł to transakcja jest wolna od podatku. Zwolniony z podatku jest również zakup przez osobę niepełnosprawną na własny użytek. Przepisy podatkowe bardzo często się zmieniają, dlatego warto obserwować nowelizacje, żeby ze wszystkim być na bieżąco. Warto dodać, że od zakupu auta dokonanego za granicą nie trzeba odprowadzać podatku PCC. PCC dotyczy jedynie przedmiotów, które znajdują się na terytorium Polski w chwili zawarcia umowy.

Redakcja kultura20.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego
deski do krojenia
numerologia

Jesteś zainteresowany reklamą?

numerologia