Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego?

11 grudnia 2023 Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego


Olej silnikowy 5w-40 pełni w samochodzie dwa zadania, bez których silnik nie mógłby pracować. Po pierwsze zmniejsza tarcie pomiędzy ruchomymi częściami w silniku, dzięki czemu mogą się one swobodnie obracać i względem siebie przesuwać. Gdyby nie olej, siły działające w silniku byłby na tyle duże, że szybko doszłoby do jego zatarcia lub przegrzania. Po drugie olej silnikowy jest ważnym elementem układu chłodzenia. Olej dociera bowiem do najważniejszych części silnika, a w związku z tym, że jest on w ciągłym ruchu, to przyczynia się do odbierania nadmiaru ciepła z takich miejsc jak okolice cylindrów i tłoków, czyli miejsc, gdzie większość ciepła w silniku powstaje.

 Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego?

Aby jednak olej mógł rzetelnie wywiązywać się ze swoich obowiązków musi mieć odpowiednie właściwości i musi być go wystarczająco dużo. W związku z tym już na etapie projektowania konstruktorzy przewidują specjalne przyrządy, dzięki którym użytkownik może sprawdzić poziom oleju w swojej maszynie i w razie niedoborów go uzupełnić. W tym wpisie podpowiemy, jak taki proces przeprowadzić i na co w jego trakcie zwrócić uwagę. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się jak sprawdzić poziom oleju w silniku, to zapraszamy do zapoznania się z poniższymi punktami:

  1. Podstawową rzeczą, o jakiej trzeba wiedzieć sprawdzając poziom oleju w samochodzie jest to, że taki proces należy przeprowadzać na zimnym silniku. Nie sprawdzaj więc poziomu oleju na trasie czy po podróży, ale zanim w ogóle odpalisz silnik. Olej musi bowiem na spokojnie ścieknąć i się ustabilizować, aby móc stwierdzić, czy jego ilość w silniku jest prawidłowa.

  2. Przed sprawdzaniem poziomu oleju trzeba sobie też przygotować ścierkę lub kawałek papieru, który trzeba przy tej okazji poświęcić.

  3. Następnie wystarczy unieść maskę i zlokalizować bagnet do sprawdzania poziomu oleju. Zwykle jest on odpowiednio oznaczony a jego końcówka dla lepszej widoczności jest malowana na jaskrawy kolor. Bagnet ten należy wyjąć unosząc go w górę, następnie przetrzeć przygotowaną wcześniej ścierką, włożyć na swoje miejsce, dobrze docisnąć i wyjąć ponownie.

  4. Tak przygotowany bagnet jest już gotowy do odczytania poziomu oleju. Znajdziesz na nim dwie poziome linie oznaczające minimalny i maksymalny poziom oleju. Jeśli plama na bagnecie kończy się pomiędzy tymi liniami, to poziom oleju jest prawidłowy, jeśli jednak ślad oleju kończy się pod linią oznaczającą poziom minimalny, to olej należy uzupełnić.

Materiał zewnętrzny

Redakcja kultura20.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego
deski do krojenia
numerologia

Jesteś zainteresowany reklamą?

numerologia