Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Czy od kryptowalut należy zapłacić podatek?

5 stycznia 2023 Czy od kryptowalut należy zapłacić podatek

Podatek od kryptowalut to obecnie jeden z tematów przewodnich, który niezwykle interesuje początkujących inwestorów. Faktem jest, że w Polsce praktycznie każda transakcja finansowa podlega opodatkowaniu o zróżnicowanej wysokości. Czy w takim razie od kryptowalut również należy płacić podatki? Podpowiadamy.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty w ostatnich latach zyskały niezwykle dużą popularność na rynku inwestycyjnym. Obecnie określane są mianem pieniądza przyszłości, który szybko podbija światowe giełdy. Posługując się definicją, kryptowaluty są rozproszonym systemem księgowym, który zawiera dane o stanie posiadania w wybranych jednostkach. W rzeczywistości jest to wirtualny pieniądz, który nie posiada swojej fizycznej formy, jak chociażby monety czy banknoty.

Obecnie tego typu środki występują wyłącznie w formie elektronicznej, jednak z powodzeniem mogą być one zamieniane na oficjalne waluty poszczególnych krajów świata. W momencie sprzedaży kryptowaluty odbywa się transfer wirtualnych pieniędzy na rzeczywiste. Inwestor otrzymuje wtedy gratyfikację w formie pieniężnej, która podlega rozliczeniu z klasycznym urzędem skarbowym. Musi on wówczas zapłacić podatek od kryptowalut, który w świetle prawa polskiego jest obowiązkowy.

Czy w przypadku przychodu 0 zł podatek od kryptowalut jest obowiązkowy?

Czy od kryptowalut należy zapłacić podatek? Zdarza się, że w danym roku inwestor zakupi kryptowalutę i nie dokona nią żadnych płatności. W takim przypadku jego przychód wynosić będzie 0 złotych i tę samą wartość przyjmie także dochód. Oznacza to, że podatek nie będzie naliczony. Warto jednak wykazywać koszty poniesione w danym roku rozliczeniowym, niezależnie od wysokości przychodu.

Dzięki temu podatnik ma szansę na odliczenie ich w dalszej przyszłości, chociażby po udanej transakcji sprzedaży wirtualnej waluty, którą nabył we wcześniejszym roku. W takim przypadku  wskazane jest, aby wypełnić również PIT 38, choć nie jest to obowiązek prawny. Aby wykazać koszty bez uzyskania przychodu, należy uzupełnić rubrykę w formularzu rozliczeniowym, która nosi tytuł: „koszty uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym”.

Od 2020 roku podatek od kryptowalut rozliczany jest za pośrednictwem PIT-38. Przychód osiągany z tytułu obrotu kryptowalutami musi zostać zawarty przez inwestora za pomocą wspomnianej deklaracji, którą następnie należy dostarczyć do konkretnego urzędu skarbowego. O tym, gdzie powinny trafić dokumenty, decyduje miejsce zamieszkania podatnika.

Materiał zewnętrzny

Redakcja kultura20.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy od kryptowalut należy zapłacić podatek

Czym są banki centralne?

17 października 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?