Zasady uprawy roślin w growboxach

Uprawa roślin użytkowych jest możliwa w domowych warunkach, jeśli zapewni im się optymalne środowisko wzrostu. Przyjazny ekosystem charakteryzuje wysoka wilgotność powietrza, stała temperatura oraz zachowanie długości dnia i nocy optymalnej dla roślin. Growboxy umożliwiają uprawę wielu wymagających gatunków roślin, które nie urosną na parapetach w standardowych donicach. Jakie jeszcze możliwości daje ten system uprawy i jak zacząć przygodę z roślinami?

Czym są boxy do uprawy roślin?

Growbox może mieć postać namiotu lub regału z wieloma półkami. Artykuły wykonane są z dobrej jakości materiałów, które zapewniają trwałość warunków i ograniczają dostęp zewnętrznych czynników środowiska. Ułatwia to utrzymywanie optymalnej temperatury oraz wilgotności i stężenia dwutlenku węgla. Boxy można również zacieniać, jeśli rośliny wymagają tzw. długiej nocy do wzrostu. Istnieje też możliwość doświetlenia roślin poprzez zamontowanie lamp o pożądanej długości fali. Budowa boxów może skutecznie odbijać światło, przez co jest ono łatwiej dostępne dla roślin. Niektóre growboxy mają dodatkowo kołnierze ułatwiające wentylacje.

Zalety uprawy roślin w domowych namiotach

Główną zaletą, którą należy wymienić, jest to, że growbox nie potrzebuje dostępu do światła. Wewnątrz namiotu jest miejsce na zainstalowanie sztucznego światła, którym można z łatwością zarządzać. Oświetlenie jest bardzo istotne, bo steruje procesami wzrostu u niektórych gatunków roślin. Odpowiednia długość dnia może indukować kwitnienie lub je hamować. W domowych namiotach uprawowych można też z łatwością sterować temperaturą oraz wilgotnością. Przyda się więc wentylator lub system nawadniania. Growbox może być używany do uprawy roślin jadalnych, kiełków oraz popularnych ziół. Zaletą jest też sterylność boxów, ograniczony jest nalot szkodników oraz przedostanie się zarodników chorób grzybowych. W namiotach można uprawiać rośliny w hydroponice. Ta nowoczesna metoda cieszy się dużą popularnością, nie wymaga tradycyjnego podłoża, a jedynie hydroponicznego granulatu, którym może być na przykład keramzyt.

Jakie rośliny można uprawiać w growboxach?

Namioty uprawowe są idealne do wzrostu tropikalnych roślin, które wymagają odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza. Można w nich rozmnażać cytrusy oraz egzotyczne rośliny ozdobne. Nadają się do otrzymywania rozsad pomidorów, papryki i dyni. Dobrze czują się w nich zioła i rośliny liściaste przeznaczone na sałatki. Growbox może być doskonałym miejscem do hodowli sukulentów, które wymagają intensywnego światła.