Pałki do perkusji – szeroki wybór

W świecie instrumentów perkusyjnych duże znaczenie ma dobór odpowiedniej jakości bębnów i talerzy, które należą do głównych elementów zestawu muzycznego tego typu. Ale w tym zestawie niebagatelną rolę odgrywają też pałki do perkusji o różnych odmianach, rozmiarach, tworzone z odmiennych materiałów. Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Imponująca różnorodność

W dobie obecnej producenci pałek perkusyjnych polecają bardzo szeroki ich wachlarz. Są to produkty różniące się między sobą grubością, długością, kształtem i rodzajem użytego materiału. Poza tym odznaczają się różnym kształtem główki, niektóre są lakierowane, inne surowe, jeszcze inne posiadają specjalną powłokę, zapobiegającą ślizganiu. Wybór jest naprawdę imponujący i nie łatwo w tym gąszczu zdecydować się na konkretny model. Biorąc pod uwagę fakt, że pałki do perkusji są tworzone z różnych materiałów, warto się zastanowić, który z nich będzie odpowiedni.

Hikora czy klon?

Drewno hikory, czyli orzecha północnoamerykańskiego jest popularnym surowcem na drewniane pałki. Posiada ono spójną strukturę, jest wytrzymałe i niezwykle elastyczne. Ten materiał drewniany rzadko pęka, gdyż jest mocno połączony włóknami biegnącymi wzdłuż produktu. Hikora to dość ciężki materiał drzewny, dlatego zrobione z niego wyroby perkusyjne dobrze przylegają do dłoni. Pałki do perkusji zrobione z drewna klonowego są lżejsze od tych z hikory. Ich wytrzymałość nie jest tak duża, ale nie znaczy, że są gorsze. Po prostu nadają się do innego rodzaju muzyki. Wydobywane przez nie brzmienie jest wysokie i przyjemnie ciepłe.

Grab albo dąb

Drewno graba jest lekkie, ale za to twarde. Nie ma to niestety wpływu na jego trwałość. Zaletą tego typu pałek jest jednak cena. Można je nabyć za stosunkowo małe pieniądze. Podobne właściwości ma drewno dębowe. Posiada bardzo twardą strukturę, więc jest mało elastyczne, ale jego konstrukcja zadowala wytrzymałością. Pałki wykonane z tego materiału dają ciekawe punktowe brzmienie, odznaczające się precyzyjnością.

Pałki z tworzywa sztucznego

Bardzo dobrym wyborem wśród pałek do perkusji jest wyrób z tworzywa sztucznego. Co prawda nie wydobędzie takiego brzmienia jak jego drewniane odpowiedniki, ale za to jest bardzo trwały. Pewnym problemem może być fakt, że pałki tego typu nie pochłaniają wilgoci z dłoni, co po pewnym czasie może objawiać się ślizganiem. Jednak podczas przerw między jednym utworem a drugim da się tę trudność usunąć. Najmocniejszym atutem przedmiotów tego rodzaju jest odporność na złamania. Podczas użytkowania mogą się jedynie lekko łuszczyć, ale poza tym są bardzo wytrzymałe.