Fotowoltaika – czy magazynowanie energii słonecznej ma sens?

Samozużywanie energii słonecznej staje się coraz bardziej atrakcyjne. Jak działa konsumpcja własna? Jak właściciel może zwiększyć własne zużycie w systemie fotowoltaicznym?

Fotowoltaika — jak działa konsumpcja własna?

Energia generowana przez system fotowoltaiczny jest najpierw wprowadzana do domowej sieci i wykorzystywana przez urządzenia elektryczne w domu. Nazywa się to wtedy konsumpcją własną lub autokonsumpcją energii elektrycznej. Jeśli chcemy szczególnie efektywnie wykorzystać energię we własnym domu, najlepiej dostosować własne zużycie do produkcji systemu fotowoltaicznego.

Jak oszczędzać energię i zoptymalizować zużycie własne?

Idealne jest połączenie systemów fotowoltaicznych z nowoczesnymi systemami inteligentnego domu. W ten sposób urządzenia gospodarstwa domowego takie jak pralka, suszarka czy zmywarka, mogą być aktywowane, gdy przebywamy poza domem, gdy system aktualnie wytwarza szczególnie dużą ilość energii. Własne użytkowanie można również usprawnić, ładując samochody elektryczne energią wytworzoną z fotowoltaiki.

Magazynowanie fotowoltaiczne

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama systemów akumulatorowych. Szczególnie popularne są akumulatory litowo-jonowe, ponieważ charakteryzują się wysoką stabilnością cyklu i wydajnością – można je bardzo często ładować i rozładowywać, prawie nie tracą energii. W przyszłości samochody elektryczne będą również odgrywać rolę w magazynowaniu energii elektrycznej. Technicznie jest to teoretycznie możliwe, ale obecnie istnieje bardzo niewiele e-samochodów, które to umożliwiają, a także nie ma rozwiązań dla klientów końcowych. Z technicznego punktu widzenia samochód byłby wtedy tymczasowym magazynem nadmiaru energii elektrycznej z systemu fotowoltaicznego dzięki dwukierunkowemu połączeniu, a energia ta mogłaby być ponownie wykorzystana, gdyby w domu było mniej energii z fotowoltaiki, niż jest to potrzebne.

Zmniejsz nadmiar i chroń środowisko

Gromadząc energię słoneczną, można ograniczyć niepotrzebny nadmiar, który może wystąpić również w sieci zasilającej. Każdy, kto oszczędza, nie tylko oszczędza koszty na dłuższą metę, ale także robi pierwszy krok w kierunku niezależności od energii kopalnej. Chcąc zainwestować w system fotowoltaiczny, należy najpierw dowiedzieć się, jakie są koszty, wielkości i rodzaje magazynowania.

Jesteś właścicielem domu i chciałbyś korzystać z fotowoltaiki?

Słońce zapewnia nie tylko czystą, ale również darmową energię elektryczną dla gospodarstwa domowego. Dzięki systemowi fotowoltaicznemu można codziennie wykorzystywać energię słoneczną z własnej produkcji do oświetlenia, pralki lub innych urządzeń.
Opcjonalnie można wybrać magazyn baterii i stację ładowania e-samochodów, a tym samym skorzystać z holistycznego rozwiązania fotowoltaicznego.

Oszczędzanie energii ma kluczowe znaczenie dla ochrony klimatu

Celów klimatycznych nie da się osiągnąć, po prostu przestawiając się na odnawialne źródła energii elektrycznej i ciepła. Równie ważne jest, aby zużycie energii stało się ogólnie bardziej efektywne i wystarczające, tj. bardziej umiarkowane.