Transport z Chin – jaką metodę wybrać?

Coraz więcej towarów, które codziennie nabywane są przez Polaków, pochodzi z Chin. To niesamowite, jak szybko dany produkt może być przetransportowany. Istnieje kilka metod na ich przewóz. Dzisiaj dowiesz się, który najlepiej wybrać jako początkujący importer.

Transport morski z Chin

Trasa morska jest najbardziej popularna wśród importerów. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Transport morski z Chin odznacza się możliwością przesyłu bardzo różnorakich produktów, istnieniem sposobu na oszczędność oraz niskimi kosztami logistyki. Wielu importerów drobnych produktów korzysta z możliwości zmniejszenia kasztów transportu poprzez podział miejsca w kontenerze na kilku przedsiębiorców. Wtedy za jedną opłatą produkty otrzymuje kilka osób. Taki transport towaru z Chin do Polski wiąże się jednak z jedną bardzo ważną wadą. Czasem dostawy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że statki z kontenerami nie przycumowują w polskich portach co chwilę. Ten typ przewozu trwa zazwyczaj 3 tygodnie, choć zdarzają się transporty, których podróż trwa nawet do 2 miesięcy. Z tego względu środek morski nie jest polecany dla firm, które stawiają na krótki czas oczekiwania na zakupione przedmioty. Produkty, które są cenne i mogą ulec zniszczeniu podczas cumowań w wielu portach też powinny być przewożone przez inny środek transportu.

Transport lotniczy

Kolejnym pojazdem, który może przewieźć towar z Chin, jest samolot. Jest to najdroższy środek komunikacji jaki można wybrać. Jednakże jest też najszybszy. Dlatego w ten sposób odbywa się transport z Chin przedmiotów o wysokiej wartości albo takich, w których czas dostawy jest najważniejszym parametrem. Chodzi tutaj o produkty spożywcze lub farmaceutyczne. Kwestie finansowe sprawiają, że wybór samolotu jest opłacalny w branży dóbr luksusowych. rzadko wybierany jest on przez firmy, które transportują głównie drobne przedmioty lub takie, których wartość ostateczna jest niska.

Transport koleją

Ostatnią opcją wyboru jest pociąg. Często jest on alternatywą dla statku. Zaletą jest czas dostawy, który zajmuje o około 20-30 dni mniej niż drogą morską. Dobrą informacją jest też fakt, że pociągi z Chin zatrzymują się na kilku stacjach w naszym kraju. Jednak do kosztów transportu trzeba doliczyć koszt samochodu, który przewiezie produkty do magazynu docelowego. Jeśli chodzi o sam koszt przewozu pociągiem z chin jest on nieco droższy od transportu morskiego. Właśnie dlatego wielu importerów zastanawia się nad tą alternatywą w porównaniu do statku.

Jaką metodę transportu wybrać?

To zależy od tego, jaki towar chcesz sprowadzić. Jeśli jesteś małym przedsiębiorcą, który nie jest w stanie zapełnić całego kontenera, najlepszą opcją jest drobnicowy transport morski z Chin. Jest to spowodowane przez fakt, że w komunikacji morskiej istnieje możliwość podziału miejsca w kontenerze na wielu dostawców. W praktyce oznacza to, że możesz zamówić nawet jedną paletę danego produktu czy pakietu produktów i płacić za wyznaczone dla niej miejsce. Pozostałą przestrzeń zapełnią zamówienia składane przez inne osoby. Każdy płaci za miejsce, które realnie zajmuje jego ładunek. Właśnie z tego powodu ten środek transportu jest najczęściej wybierany. Jeśli zależy Ci na czasie, bo wymagają tego produkty które importujesz lub towar jest luksusowy i wymaga bezpieczeństwa podczas transportu, warto wybrać możliwość transportu samolotem. Wtedy możesz też wybrać najbardziej wygodne logistycznie dla siebie lotnisko i dodatkowo zaoszczędzić czas na transporcie w Polsce. Jednak trzeba pamiętać, że jest to drogi środek przewozu, dlatego zarezerwowany jest dla niewielu importerów.