Kluczową rolę w funkcjonowaniu państwa odgrywają banki, które są jednostkami finansowymi. Warto mieć na uwadze, że wszelkie transakcje przeprowadzane przez banki dotyczą bezpośrednio potrzeb obywateli. Właśnie dlatego na cały sektor gospodarczy mają wpływ zależności między bankami oraz ich funkcje. Wiele osób decyduje się również na kredyt bankowy.
Wybór banku
W tym artykule wyjaśnimy, jakie są rodzaje banków, a także jaki bank wybrać najlepiej. W polskim systemie bankowym można wyróżnić banki komercyjne oraz bank centralny. Należy pamiętać, że banki komercyjne są również określane jako operacyjne. Bank komercyjny działa na podobnej zasadzie co przedsiębiorstwo. Jest to samodzielna jednostka organizacyjna, która określa zakres swoich działań na podstawie własnych decyzji. Wybór banków jest bardzo duży, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. Warto dodać, że pełną odpowiedzialność finansową bierze każdy bank za swobodne decyzje operacyjne. Banki komercyjne zajmują się prowadzeniem określonej działalności gospodarczej, która polega na udzielaniu kredytów i poręczeń, przyjmowaniu wkładów pieniężnych oraz dokonywaniu rozliczeń. Możliwe jest także lokowanie środków otrzymanych od klientów w sposób celowy. Jednostki komercyjne to podmioty, które wykorzystują konkretne metody działania. Warto mieć na uwadze, że banki świadczą odpłatnie swoje usługi. Głównym celem jest oczywiście wypracowanie zysku oraz systematyczne zwiększanie zasobów kapitałowych. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych banków, które wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Wtedy można mieć pewność, że nasze środki finansowe i oszczędności życia znajdują się we właściwym miejscu. To właśnie na maksymalizowaniu wyników finansowych opiera się działalność banków komercyjnych.
Działalność bankowa
W Polsce banki posiadają z reguły niewielki kapitał akcyjny. Niestety wciąż trochę im brakuje do pozostałych instytucji finansowych działających na arenie światowej. Można wyróżnić banki komercyjne specjalistyczne oraz uniwersalne. Bank państwowy jest tworzony na mocy rozporządzenia przez Radę Ministrów. Warto dodać, że rozporządzanie jest wydawane przez Ministra Skarbu Państwa. Należy pamiętać, że dokument wymaga jeszcze opinii sporządzonej przez Komisję Nadzoru Bankowego. Przy tworzeniu banku państwowego konieczne jest określenie siedziby banku, jego nazwy oraz zakresu działania. Trzeba też określić środki na funkcjonowanie takiej jednostki z majątku Skarbu Państwa. Nie jest konieczny wpis banku państwowego do rejestru przedsiębiorstw państwowych. Zarząd oraz rada nadzorcza są organami tego podmiotu. Warto dodać, że rada nadzorcza zajmuje się kontrolowaniem działalności banku. Dodatkowe może też uchylać uchwały zarządu, które są niezgodne ze statutem lub prawem. Z kolei zarząd banku podejmuje wszelkie uchwały, a także przeprowadza analizę kwestii dotyczących funkcjonowania podmiotu finansowego. Prezes banku zapewnia oczywiście wykonalność uchwał. Działalności konkurencyjnej nie mogą prowadzić członkowie rad nadzorczych oraz zarządu.