Strona główna
Styl Życia
Tutaj jesteś

Psycholog czy psychiatra – do kogo udać się po pomoc?

14 lutego 2022 psycholog czy psychiatra

Zawody psychoterapeuty, psychologa i psychiatry są bardzo często mylone, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Wszystkie wymienione zawody zajmują się ludzką psychiką. Pamiętać należy jednak o tym, że istnieje duża różnica pomiędzy psychologiem a psychiatrą. Z niniejszego artykułu dowiesz się kiedy warto udać się po pomoc do danego specjalisty i przy jakich problemach udzielają oni fachowej pomocy. Znajdziesz więc odpowiedź na pytanie: psycholog czy psychiatra.

Agenda:

  1. Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?
  2. Kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry?
  3. Kiedy udać się do psychoterapeuty?

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Jeżeli czujemy, że coś jest nie tak z naszym życiem to warto jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy doświadczonego psychologa. Z wieloma problemami niestety nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Nawet wsparcie przyjaciół i rodziny może okazać się niewystarczające. Negatywne emocje i stres prowadzą do długotrwałego obniżenia nastroju. Przy tego typu problemach odczuwamy lęk i mamy problemy z zasypianiem. Problemy pojawiają się zazwyczaj przy trudnej sytuacji życiowej. Psycholog może okazać się pomocy przy śmierci bliskiej osoby, czy też przy rozstaniu się z partnerem. Z fachowej pomocy psychologa powinny skorzystać również te osoby, które mają mniejsze lub większe problemy w relacji z rodzicami, partnerem i dziećmi.

Kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry?

Gdy psycholog albo lekarz pierwszej pomocy nie będzie w stanie nam pomóc to wówczas może skierować nas do psychiatry. Specjalistyczna pomoc jest wskazana zwłaszcza wtedy, gdy mamy myśli samobójcze. Jeżeli odczuwamy długotrwałe obniżenie nastroju, drażliwość, smutek i lęk to należy jak najszybciej zapisać się na wizytę. Warto na bieżąco obserwować zmiany w rytmie dobowym. Zaniepokoić powinna nie tylko bezsenność, ale również niewłaściwy sposób odżywiania się, czy też brak aktywności seksualnej. Przy ciężkiej depresji i poważnych chorobach psychicznych najlepsze efekty przynosi farmakoterapia. Mowa tutaj między innymi o psychozie albo o chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Kiedy udać się do psychoterapeuty?

Osoby, które nie wiedzą kiedy pomóc może psycholog czy psychiatra powinny pamiętać również o tym, że istnieje także psychoterapeuta. Przy leczeniu różnorodnych zaburzeń psychicznych najlepsze efekty przynosi farmakoterapia i psychoterapia. Fachowa pomoc specjalisty jest niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy chcemy całkowicie zmienić swoje życia i lepiej poznać siebie. Psychoterapia jest potrzebna także, gdy nie możemy uwolnić się od bolesnych wspomnieć i krzywd. Psychoterapię może prowadzić nie tylko psycholog, ale również psychiatra, który ukończył stosowny kurs.

Psycholog czy psychiatra? Podsumowanie

Do psychologa możesz udać się, jeśli odczuwasz ostatnio przygnębienie spowodowane trudną sytuacją w twoim życiu. Jeśli jednak nie będzie w stanie ci odpowiednio pomóc i potrzebne będą dodatkowe leki, skieruje cię do psychiatry lub psychoterapeuty. Pamiętaj, aby nie bagatelizować nawet najmniejszych objawów.

deski do krojenia

Redakcja kultura20.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego
deski do krojenia
numerologia

Jesteś zainteresowany reklamą?

numerologia