Psycholog czy psychiatra – do kogo udać się po pomoc?

Zawody psychoterapeuty, psychologa i psychiatry są bardzo często mylone, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Wszystkie wymienione zawody zajmują się ludzką psychiką. Pamiętać należy jednak o tym, że istnieje duża różnica pomiędzy psychologiem a psychiatrą. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo kiedy warto udać się po pomoc do danego specjalisty i przy jakich problemach udzielają oni fachowej pomocy

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Jeżeli czujemy, że coś jest nie tak z naszym życiem to warto jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy doświadczonego psychologa. Z wieloma problemami niestety nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Nawet wsparcie przyjaciół i rodziny może okazać się niewystarczające. Negatywne emocje i stres prowadzą do długotrwałego obniżenia nastroju. Przy tego typu problemach odczuwamy lęk i mamy problemy z zasypianiem. Problemy pojawiają się zazwyczaj przy trudnej sytuacji życiowej. Psycholog może okazać się pomocy przy śmierci bliskiej osoby, czy też przy rozstaniu się z partnerem. Z fachowej pomocy psychologa powinny skorzystać również te osoby, które mają mniejsze lub większe problemy w relacji z rodzicami, partnerem i dziećmi.

Kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry?

Gdy psycholog albo lekarz pierwszej pomocy nie będzie w stanie nam pomóc to wówczas może skierować nas do psychiatry. Specjalistyczna pomoc jest wskazana zwłaszcza wtedy, gdy mamy myśli samobójcze. Jeżeli odczuwamy długotrwałe obniżenie nastroju, drażliwość, smutek i lęk to należy jak najszybciej zapisać się na wizytę. Warto na bieżąco obserwować zmiany w rytmie dobowym. Zaniepokoić powinna nie tylko bezsenność, ale również niewłaściwy sposób odżywiania się, czy też brak aktywności seksualnej. Przy ciężkiej depresji i poważnych chorobach psychicznych najlepsze efekty przynosi farmakoterapia. Mowa tutaj między innymi o psychozie albo o chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

Osoby, które nie wiedzą kiedy pomóc może psycholog czy psychiatra powinny pamiętać również o tym, że istnieje także psychoterapeuta. Przy leczeniu różnorodnych zaburzeń psychicznych najlepsze efekty przynosi farmakoterapia i psychoterapia. Fachowa pomoc specjalisty jest niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy chcemy całkowicie zmienić swoje życia i lepiej poznać siebie. Psychoterapia jest niezbędna również wtedy, gdy nie możemy uwolnić się od bolesnych wspomnieć i krzywd. Psychoterapię może prowadzić nie tylko psycholog, ale również psychiatra, który ukończył stosowny kurs.

Przeczytaj więcej na wkreceni.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.