Od wigilii Bożego Narodzenia do Sylwestra, to tylko tydzień. Sylwester jest ostatnim dniem roku i choć za dzień wszyscy staną się o rok starsi, to jednak każdy chce pożegnać mijający rok i powitać hucznie o godzinie 24 Nowy Rok. Polacy w różny sposób spędzają sylwestra. Dziś najczęściej na koncertach muzycznych odbywających się na świeżym powietrzu na placach publicznych. Albo kameralnie na tak zwanych dziś domówkach, a dawniej zwanych prywatkami.
Gdy idziemy w sylwestra na domówkę, to dla nas mniejszy kłopot. Lecz, gdy urządzamy domówkę trzeba się wcześniej przygotować. Każdy organizujący prywatkę sylwestrową pragnie, aby nie była ona nudna. Chce, aby była ona miło wspominana co najmniej do następnego sylwestra. I dlatego wcześniej musi wiedzieć pewne rzeczy o gościach, bo przecież oni będą tworzyć klimat imprezy. Trzeba więc zrobić wszystko, aby wszyscy dobrze się bawili w ten ostatni dzień roku i w pierwszy dzień nowego roku.
Na gospodarzu domówki ciąży nie lada odpowiedzialność za całość sylwestra. Za klimat, atmosferę i nastrój zaproszonych gości. Dlatego na długo przed sylwestrem musi on posiąść szereg informacji.
Musi wiedzieć ilu spodziewa się gości?
Znajomość liczby gości, to bardzo ważna rzecz, gdyż najlepiej jest wtedy, gdy nikt nie jest ściśnięty i ma swobodę ruchów. Niestosowne byłoby zaproszenie np. trzydziestu gości do pomieszczenia mieszczącego najwyżej połowę tej liczby. Nikt nie czułby się wtedy komfortowo przy stole i poza nim, bo byłby ściśnięty, jak przysłowiowe sardynki w puszcze. Poza tym trzeba wiedzieć ile przygotować krzeseł, ile nakryć stołowych, ile przekąsek i dań ciepłych, itd.
Co najbardziej bawi zaproszonych gości?
Ważną informacją dla gospodarza domówki jest też to, jakie zabawy najbardziej bawią zaproszonych. Gdyż podczas imprezy musi on jako gospodarz całości stymulować zabawę i nakręcać dobrą atmosferę. Musi więc wiedzieć, czy będą to tańce? A może gry zespołowe typu „kalambury”? Albo gry ruchowe, np. rzuty do tarczy? Albo tylko pomiędzy posiłkami filozoficzne rozmowy? Czy może seans filmowy?
Jakie są gości preferencje żywieniowe?
Bardzo ważne na imprezie sylwestrowej jest menu i to, co kto je. Bo prawda jest taka, że podczas prywatek dużo czasu spędzamy za stołem. I niezręczne byłoby przygotowanie niemalże wyłącznie mięsnego menu, gdy na przykład kilka osób jest wegetarianami lub nawet weganami.
Takie osoby z pustym żołądkiem na pewno źle by się bawiły. I wyszłyby z imprezy niezadowolone i głodne. Trzeba więc wcześniej posiać informację dotyczącą upodobań żywieniowych zaproszonych na sylwestra gości. I postarać się o przygotowanie menu dostosowanego do ich preferencji żywieniowych.
Jakich tematów nie wolno poruszać?
Nie wszystkie tematy można poruszać przy stole. Jeżeli wiemy, że ktoś jest wrażliwy na punkcie jakiegoś tematu np. polityki i nie potrafi odpuścić przeciwnikom, to lepiej nie ruszać tego tematu. Gdyż może wywiązać się niemiła sytuacja tym bardziej, że na przyjęciu sylwestrowym jest zazwyczaj obecny alkohol.
Podobnie, gdy ktoś uwielbia temat chorób i leków, to dla wspólnego dobra nie wkraczać na taki temat, aby tamten nie zanudził towarzystwa. Gdy ktoś z gości jest po ciężkim wydarzeniu w swoim życiu, jakim na przykład jest śmierć bliskiej osoby lub chociażby rozwód, to także trzeba być ostrożnym i omijać ten temat.
Nie trzeba również poruszać tematu finansów, a tym bardziej chwalenia się swoimi pieniędzmi wiedząc, że część gości jest w dołku finansowym. Unikać również wychwalania swoich osiągnięć lub osiągnięć swoich dzieci mając świadomość, że dzieci niektórych gości stwarzają problemy i daleko im do jakiegokolwiek sukcesu.
Podczas wspólnego spędzania czasu po prostu trzeba być ostrożnym w doborze tematów. Najlepiej skupić się na żartach, dowcipach, zabawie i luźnej dyskusji.