Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak grać na ukulele – najważniejsze porady

15 lutego 2022 jak grać na ukulele

Nauka gry na gitarze wymaga czasu i cierpliwości. Nie każdy ma odpowiednie predyspozycje, aby z łatwością opanować chociażby gitarowe riffy. Na szczęście jest pewien podobny instrument, który nie sprawia problemów. Chodzi o ukulele, czyli zminiaturyzowaną wersję gitary. Jak grać na ukulele w odpowiedni sposób? Od czego należy zacząć? Przeczytasz poniżej!

Agenda:

  1. Czym jest ukulele?
  2. Nauka gry
  3. Jak grać na ukulele?

Czym jest ukulele?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na zadane we wstępie pytania, najpierw wyjaśnimy, jak wygląda ten instrument. Otóż zalicza się go do instrumentów strunowych szarpanych. Ile łącznie ma strun? Najczęściej tylko cztery. Co prawda, swoją nazwę oraz dużą popularność zyskał dopiero na Hawajach, ale warto wiedzieć, że jego pochodzenie jest inne. Okazuje się, że pierwsze tego typu przyrządy do grania muzyki powstawały w Portugalii, jednak tam znano je jako cavaquinho, braguinha albo machete.

Nauka gry

Co ciekawe, właśnie ten instrument jest polecany w przypadku, kiedy ktoś chce w dość prosty sposób i szybko nauczyć się grać coraz bardziej skomplikowane melodie. Jest tylko jeden warunek – należy ćwiczyć regularnie. Bez tego nie ma mowy o tym, aby skoordynować ruchy palców. Trzeba także mieć dobry słuch oraz poczucie rytmu. Jeśli wszystkie te cechy i elementy połączymy w jedną całość, poszczególne utwory zabrzmią czysto i bardzo przyjemnie.

Jak grać na ukulele?

Faktycznie, w porównaniu do gitary, gdzie należy opanować więcej dźwięków, gra na ukulele (szczególnie sopranowym) nie sprawia sporych trudności. Łatwiej zapamiętuje się akordy w tonacji C-dur oraz chwyty, dochodząc do wprawy i coraz lepszych postępów. Nie trzeba używać kostki. Wystarczą jedynie palce prawej ręki, aby z czasem zaprezentować kilka utworów także na zaawansowanym poziomie. Ukulele ma konstrukcję, która na to pozwala. Najważniejsze, aby nie zapominać o odpowiednim, swobodnym trzymaniu tego instrumentu.

Jak grać na ukulele w trakcie pierwszych lekcji? Oczywiście powoli. Na początku warto skupić się na podstawach, chociażby na wspomnianych chwytach czy nauce bicia. Konkretny motyw muzyczny powtarzamy oczywiście tak długo, aż całość zabrzmi idealnie. Już sam kurs online wystarczy, aby taki instrument strunowy nie skrywał żadnych tajemnic. Jednak bardziej polecane są bezpośrednie lekcje z doświadczonym nauczycielem (muzykiem, który od lat grywa w zespole). Dzięki nim każdy dość szybko (w ciągu paru dni) pozna wszystkie podstawowe akordy i pochwali się grą na ukulele przed swoim znajomymi i rodziną, dając im wiele radości.

Podsumowanie

Gra na ukulele nie jest trudna, wystarczy regularnie ćwiczyć oraz znaleźć dobrego nauczyciela. Już w parę dni można nauczyć się grać wiele melodii. Zacznij już dziś i pochwal się znajomym swoimi muzycznymi umiejętnościami!

deski do krojenia

Redakcja kultura20.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego
deski do krojenia
numerologia

Jesteś zainteresowany reklamą?

numerologia