Studenci, uczniowie ale także osoby, które w krótkim czasie muszą skoncentrować się na ważnym zadaniu często borykają się z problemami z koncentracją. Zaburzenia koncentracji mogą wystąpić praktycznie z każdego powodu: przez czynniki zewnętrzne, ale i wewnętrzne.
Skup się!
Skoncentrowanie się na wykonaniu określonego zadania może okazać się niezwykle trudne, jeśli z zewnątrz tłoczą się hałasy i wszelkie inne czynniki utrudniają skupienie się na jednej, najważniejszej rzeczy. Brak koncentracji może być spowodowany również niewłaściwą pracą mózgu, którego powód może mieć rzeczywiście bardzo wieloraki charakter – od braku minerałów odpowiedzialnych za pracę mózgu, kończąc na zaburzeniach niektórych „kanalików” na stopniu wrodzonym i nabytym. O ile brak niektórych składników odżywczych można uzupełnić stosując odpowiednią dietę, tak poważniejsze upośledzenia i ich leczenie będzie trwało znacznie dłuższy czas.
Korzystna dieta dla osoby, która planuje polepszyć swoją koncentrację będzie składać się z następujących składników
1) Bombowa ilość owoców dostarczana z pożywieniem, których właściwości będą wpływały pozytywnie na odpowiednie funkcjonowanie zakamarków mózgu. Do tej pozycji można zaliczyć również orzechy, które są najlepsze na zachowanie odpowiedniego poziomu koncentracji.
2) Warzywa strączkowe z wielką ilością białka będą wpływały pozytywnie na całe funkcjonowanie organizmu, a co za tym idzie ułatwienie skoncentrowania myśli.
3) Słodycze są również czynnikiem ułatwiającym koncentrowanie myśli na jednym działaniu poprzez dużą ilość cukru. Przede wszystkim najlepszą słodyczą poprawiającą koncentrowanie się jest czekolada. Pozytywny wpływ kakao, znacznie ułatwia przyswajanie większej ilości materiałów i dotyczy to szczególnie osób przed egzaminami i sesjami.
Koncentracja jest uzależniona od prawidłowego działania następujących obszarów mózgu: płatów czołowych i skroniowych kory mózgowej, hipokampy oraz móżdżku. Najprostszy rodzaj zapobiegania rozpierzchaniu się koncentracji jest z pewnością wyznaczenie sobie celu końcowego, który koniecznie określamy na początku nauki, umieszczamy w widocznym miejscu i zerkamy na niego w chwilach zwątpienia.