Łuszczyca to jedna z tych chorób skóry, które mogą nam poważnie utrudnić życie. Co warto wiedzieć na ten temat? W jaki sposób można się rozprawić z tą przypadłością?
Łuszczyca w pigułce
Łuszczyca to jedna z wielu chorób autoimmunologicznych, w przypadku których organizm – ze względu na zaburzenia układu odpornościowego – zaczyna atakować sam siebie. W przypadku łuszczycy ma to poważne i widoczne konsekwencje, gdyż skutkuje znacznymi zmianami skórnymi.
Na czym polega problem? Na tym, że komórki skóry odnawiają się zbyt szybko, co sprawia, iż skóra chorego zaczyna się pokrywać łuskami. Ich wygląd jest sporym obciążeniem dla chorych na łuszczycę, a często staje się przyczyną poważnych kompleksów. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż skóra dotknięta łuszczycą swędzi, jest też w większym stopniu narażona na podrażnienia i infekcje. Co można zrobić?
Współczesna medycyna w walce z łuszczycą
Choć postęp w medycynie jest coraz większy, choć wiedza na temat łuszczycy jest coraz szersza, walka z tą chorobą wciąż sprawia wiele problemów. W walce o zdrowie korzysta się m. in. z maści zawierających większe ilości witaminy A oraz z leków zawierających pochodne witaminy A, które podaje się doustnie lub dożylnie. Łuszczycę zwalcza się też kortykosteroidami oraz lekami, w których pojawiają się kwas acetylosalicylowy i analogi witaminy D. W leczeniu łuszczycy stosowane są też leki cytostatyczne oraz cyklosporyna.
Niestety, taka kuracja nie jest w stanie pokonać całkowicie łuszczycy, za to często negatywnie odbija się na ogólnym stanie zdrowia. Im więcej leków wykorzystuje się do walki o zdrową skórę, tym większe ryzyko pojawienia się problemów z wątrobą, nadciśnieniem lub znacznym osłabieniem układu immunologicznego.
Co może pomóc w walce z łuszczycą?
Choć leczenie łuszczycy nie może się obejść bez środków zapisanych przez lekarza, można wspierać swój organizm w naturalny sposób. Co można zrobić? Na początek zmodyfikować swą dietę w taki sposób, by pojawiło się w niej więcej produktów zwiedzających kwasy tłuszczowe omega-3. Znaleźć go można i w rybach morskich, i w siemieniu lnianym, dobrym jego źródłem są też orzechy włoskie.
W walce z łuszczycą można też wykorzystać sok z aloesu, wcierki z octu jabłkowego lub kąpiele z solą z Morza Martwego. Dobre efekty może też przynieść sięganie po te kremy, w których jednym z ważniejszych składników jest wyciąg z berberysu. Taka kuracja pomocnicza może sprawić, że zmiany związane z łuszczycą nie będą aż tak widoczne, a przy okazji staną się mniej uciążliwe.