Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Syndrom DDA – wychowywanie dziecka w rodzinie z nałogiem alkoholowym

16 kwietnia 2022


Problem alkoholowy w rodzinie jest zawsze zjawiskiem bardzo negatywnym. Pijący rodzic niszczy zarówno swoje życie, jak i swoich dzieci. A to zawsze odbija się na ich psychice. Często bywa tak, że dzieci alkoholików wyrastają na Dorosłe Dzieci Alkoholików. Czym jest DDA? Jak się objawia oraz w jaki sposób można go leczyć?

Czym jest DDA?

Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu to znaczący problem w skali światowej. Aby choć w części zminimalizować ten problem poszczególne grupy samopomocowe, stowarzyszenia oraz organizacje społeczne pomagają uzależnionym osobom walczyć z tym nałogiem.

Mówiąc o Dorosłych Dzieciach Alkoholików trzeba mieć na myśli takie osoby, które dorastają w rodzinach, w których alkohol gościł na stołach bardzo często. Osoby wychowywane w wadliwym modelu rodziny, najczęściej doświadczają wiele trudności w samodzielnym, dorosłym już życiu.

Skutki obcowania dziecka z uzależnionym ojcem czy matką są bardzo poważne. Zjawisko to określa się mianem syndromu DDA. Często spożywany alkohol w rodzinie pozbawia dziecko nie tylko własnej tożsamości, ale także pewności siebie. Osoby z takich rodzin po wejściu w dorosłe życie bardzo często wciąż zachowują się jak dzieci i pozwalają innym osobom łamać prawo do bycia szczęśliwym oraz niezależnym.

Jakie cechy posiada dorosłe dziecko alkoholika?

Dorastanie dziecka w rodzinie, w której alkohol leje się strumieniami wypacza w nim sposób myślenia o otoczeniu oraz o samym sobie. W związku z tym żyją one w poczuciu winy, która nie ustaje wraz z wiekiem.

Od najmłodszych lat dzieci takie są obarczone problemami rodziców oraz są pozbawione miłości oraz poczucia bezpieczeństwa.

Dzieci z syndromem DDA muszą nieustanne znosić krzywdy i czuć się współodpowiedzialne za los najbliższych im osób. Osoby z taką przypadłością w dorosłym życiu angażują się nie tylko w negatywne relacje, ale także popadają w różne uzależnienia.

Syndrom DDA to zaburzenie o podłożu psychologicznym, którego źródłem jest alkoholizm. U większości takich osób z tą przypadłością występuje:

– lęk przed utratą kontroli

– lęk przed uczuciami

– lęk przed odrzuceniem

– lęk przed sytuacjami konfliktowymi

– poczucie winy towarzyszące obronie siebie

– niemożność odprężenia się i odczucia przyjemności

– niskie poczucie własnej wartości

– trudności przeżywane w związkach intymnych

– przeżywanie rzeczywistości z pozycji ofiary

– mylenie miłości z litością

– skłonność do widzenia świata w czarno – białych barwach w sytuacjach dużego napięcia psychicznego

– skłonność do biernego reagowania

– umiejętność przetrwania w trudnych sytuacjach.

Syndrom DDA to zespół utrwalonych cech z którymi trzeba się zmierzyć, aby móc zacząć normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Z dużą pomocą przychodzi przychodzi przychodnia Harmonia LUX MED w której każda ofiara alkoholizmu może liczyć na współczucie oraz fachową pomoc.

Artykuł sponsorowany

Redakcja kultura20.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nie rozpraszaj się!

27 października 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?