Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Syndrom DDA – wychowywanie dziecka w rodzinie z nałogiem alkoholowym

16 kwietnia 2022

Problem alkoholowy w rodzinie jest zawsze zjawiskiem bardzo negatywnym. Pijący rodzic niszczy zarówno swoje życie, jak i swoich dzieci. A to zawsze odbija się na ich psychice. Często bywa tak, że dzieci alkoholików wyrastają na Dorosłe Dzieci Alkoholików. Czym jest DDA? Jak się objawia oraz w jaki sposób można go leczyć?

Czym jest DDA?

Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu to znaczący problem w skali światowej. Aby choć w części zminimalizować ten problem poszczególne grupy samopomocowe, stowarzyszenia oraz organizacje społeczne pomagają uzależnionym osobom walczyć z tym nałogiem.

Mówiąc o Dorosłych Dzieciach Alkoholików trzeba mieć na myśli takie osoby, które dorastają w rodzinach, w których alkohol gościł na stołach bardzo często. Osoby wychowywane w wadliwym modelu rodziny, najczęściej doświadczają wiele trudności w samodzielnym, dorosłym już życiu.

Skutki obcowania dziecka z uzależnionym ojcem czy matką są bardzo poważne. Zjawisko to określa się mianem syndromu DDA. Często spożywany alkohol w rodzinie pozbawia dziecko nie tylko własnej tożsamości, ale także pewności siebie. Osoby z takich rodzin po wejściu w dorosłe życie bardzo często wciąż zachowują się jak dzieci i pozwalają innym osobom łamać prawo do bycia szczęśliwym oraz niezależnym.

Jakie cechy posiada dorosłe dziecko alkoholika?

Dorastanie dziecka w rodzinie, w której alkohol leje się strumieniami wypacza w nim sposób myślenia o otoczeniu oraz o samym sobie. W związku z tym żyją one w poczuciu winy, która nie ustaje wraz z wiekiem.

Od najmłodszych lat dzieci takie są obarczone problemami rodziców oraz są pozbawione miłości oraz poczucia bezpieczeństwa.

Dzieci z syndromem DDA muszą nieustanne znosić krzywdy i czuć się współodpowiedzialne za los najbliższych im osób. Osoby z taką przypadłością w dorosłym życiu angażują się nie tylko w negatywne relacje, ale także popadają w różne uzależnienia.

Syndrom DDA to zaburzenie o podłożu psychologicznym, którego źródłem jest alkoholizm. U większości takich osób z tą przypadłością występuje:

– lęk przed utratą kontroli

– lęk przed uczuciami

– lęk przed odrzuceniem

– lęk przed sytuacjami konfliktowymi

– poczucie winy towarzyszące obronie siebie

– niemożność odprężenia się i odczucia przyjemności

– niskie poczucie własnej wartości

– trudności przeżywane w związkach intymnych

– przeżywanie rzeczywistości z pozycji ofiary

– mylenie miłości z litością

– skłonność do widzenia świata w czarno – białych barwach w sytuacjach dużego napięcia psychicznego

– skłonność do biernego reagowania

– umiejętność przetrwania w trudnych sytuacjach.

Syndrom DDA to zespół utrwalonych cech z którymi trzeba się zmierzyć, aby móc zacząć normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Z dużą pomocą przychodzi przychodzi przychodnia Harmonia LUX MED w której każda ofiara alkoholizmu może liczyć na współczucie oraz fachową pomoc.

Artykuł sponsorowany

deski do krojenia

Redakcja kultura20.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nie rozpraszaj się!

27 października 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?