Strona główna
Rozrywka
Tutaj jesteś

Klawesy – prosty sprzęt perkusyjny

8 sierpnia 2022 Klawesy - prosty sprzęt perkusyjny

Wiele osób zazwyczaj kojarzy instrumenty perkusyjne z talerzami i bębnami, które są używane przez zespoły grające muzykę rozrywkową. Okazuje się jednak, że wachlarz tego rodzaju sprzętów jest bardziej szeroki. W ich skład wchodzą między innymi tak zwane przeszkadzajki, które można przydzielić do poszczególnych podgrup.

Dźwięk zaklęty w drewnie

Kiedy dochodzi do szczegółowego podziału instrumentów perkusyjnych, to bierze się pod uwagę poziom wydawanych przez nie dźwięków. Tą metodą można wyodrębnić czelestę, ksylofon, wibrafon i kotły. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę instrumenty, które nie mają jednostajnego dźwięku. W grę wchodzą w zasadzie bębny, talerze, marakasy i trójkąt. Jednak do najbardziej rozpoznawalnych i najprostszych instrumentów tego rodzaju trzeba zaliczyć klawesy. Są to dwa walce, które wytwarza się z różnych gatunków drzew. Tradycyjne instrumenty są wykonane z drewna hebanowego, klonowego lub palisandrowego. W naszych czasach można również natknąć się na zestawy wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak włókno szklane.

Jak uzyskać odmienny dźwięk?

Jak należy grać na klawesach? Głównie chodzi o to, by rytmicznie uderzać jedną pałeczką o drugą. Taki rodzaj utrzymywania taktu muzycznego jest charakterystyczny dla muzyki afro kubańskiej. Zazwyczaj do akompaniamentu używa się dwóch takich samych pałeczek, które są wykonane z identycznego materiału drzewnego. Jednak są również wyjątki od tej reguły. Niektórzy muzycy używają dwóch walców o różnej wielkości. Jeśli zdecydujemy się na zakup tego instrumentu, to warto pamiętać, że ich dźwięk będzie zależny od rodzaju materiału, z jakiego powstały. Jeśli drewno będzie twarde, to usłyszymy bardziej dźwięczne i głośniejsze brzmienie. Żeby to dobrze zrozumieć, warto użyć przykładu. Klawesy zrobione z twardego drewna mahoniowego będą brzmiały o wiele głośniej niż te wytworzone z drewna klonowego, które jest stosunkowo miękkie. Jednak te drugie wydadzą łagodniejsze tony i sprawdzą się podczas wykonywania utworów spokojniejszych czy wręcz nostalgicznych.

Technika gry

Podczas korzystania z klawesów należy pamiętać, że należą one do sprzętów rezonujących. Trzeba więc je odpowiednio trzymać. Chodzi o to, by tak uchwycić walec, aby nie blokować dźwięku. W związku z tym musimy położyć go na kciuk i zgiętych palcach, jednak bez ściskania. Wówczas będzie swobodnie rezonował. Drugim walcem trzeba uderzać w pierwszy, dzięki czemu wydobędziemy zamierzony ton. Jeżeli użyjemy dwóch walców o takiej samej konstrukcji, to nie ma znaczenia, którym uderzamy. Odmiennie wygląda sytuacja, gdy jeden z nich ma większe rozmiary. Wówczas to on będzie pełnił rolę walca rezonującego. Obecnie na rynku można zakupić klawesy różnych firm. Zazwyczaj są one wykonane z sekwoi, drewna klonowego lub innych drzew.

Redakcja kultura20.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wigilia firmowa:
Sztuka podrywania kobiet
Spotkanie klasowe po latach

Jesteś zainteresowany reklamą?

Spotkanie klasowe po latach