Zawody psychoterapeuty, psychologa i psychiatry są bardzo często mylone, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Wszystkie wymienione zawody zajmują się ludzką psychiką. Pamiętać należy jednak o tym, że istnieje duża różnica pomiędzy psychologiem a psychiatrą. Z niniejszego artykułu dowiesz się kiedy warto udać się po pomoc do danego specjalisty i przy jakich problemach udzielają oni fachowej pomocy. Znajdziesz więc odpowiedź na pytanie: psycholog czy psychiatra.
Agenda:
- Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?
- Kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry?
- Kiedy udać się do psychoterapeuty?
Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?
Jeżeli czujemy, że coś jest nie tak z naszym życiem to warto jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy doświadczonego psychologa. Z wieloma problemami niestety nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Nawet wsparcie przyjaciół i rodziny może okazać się niewystarczające. Negatywne emocje i stres prowadzą do długotrwałego obniżenia nastroju. Przy tego typu problemach odczuwamy lęk i mamy problemy z zasypianiem. Problemy pojawiają się zazwyczaj przy trudnej sytuacji życiowej. Psycholog może okazać się pomocy przy śmierci bliskiej osoby, czy też przy rozstaniu się z partnerem. Z fachowej pomocy psychologa powinny skorzystać również te osoby, które mają mniejsze lub większe problemy w relacji z rodzicami, partnerem i dziećmi.
Kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry?
Gdy psycholog albo lekarz pierwszej pomocy nie będzie w stanie nam pomóc to wówczas może skierować nas do psychiatry. Specjalistyczna pomoc jest wskazana zwłaszcza wtedy, gdy mamy myśli samobójcze. Jeżeli odczuwamy długotrwałe obniżenie nastroju, drażliwość, smutek i lęk to należy jak najszybciej zapisać się na wizytę. Warto na bieżąco obserwować zmiany w rytmie dobowym. Zaniepokoić powinna nie tylko bezsenność, ale również niewłaściwy sposób odżywiania się, czy też brak aktywności seksualnej. Przy ciężkiej depresji i poważnych chorobach psychicznych najlepsze efekty przynosi farmakoterapia. Mowa tutaj między innymi o psychozie albo o chorobie afektywnej dwubiegunowej.
Kiedy udać się do psychoterapeuty?
Osoby, które nie wiedzą kiedy pomóc może psycholog czy psychiatra powinny pamiętać również o tym, że istnieje także psychoterapeuta. Przy leczeniu różnorodnych zaburzeń psychicznych najlepsze efekty przynosi farmakoterapia i psychoterapia. Fachowa pomoc specjalisty jest niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy chcemy całkowicie zmienić swoje życia i lepiej poznać siebie. Psychoterapia jest potrzebna także, gdy nie możemy uwolnić się od bolesnych wspomnieć i krzywd. Psychoterapię może prowadzić nie tylko psycholog, ale również psychiatra, który ukończył stosowny kurs.
Psycholog czy psychiatra? Podsumowanie
Do psychologa możesz udać się, jeśli odczuwasz ostatnio przygnębienie spowodowane trudną sytuacją w twoim życiu. Jeśli jednak nie będzie w stanie ci odpowiednio pomóc i potrzebne będą dodatkowe leki, skieruje cię do psychiatry lub psychoterapeuty. Pamiętaj, aby nie bagatelizować nawet najmniejszych objawów.